Tržište nekretnina u Hrvatskoj je vrlo aktivno, prodaju se nekretnine svih vrsta i cjenovnih razreda. Kupuju se i mali i veliki, luksuzni apartmani, s pogledom na more ili bez pogleda, kuće blizu mora, kao i one u unutrašnjosti, starine, kuće s bazenima, građevinska zemljišta… No, bez obzira na to, neke se nekretnine i dalje teško prodaju. Koji su najčešći razlozi i što se može napraviti?
- Nerealna cijena nekretnine
S obzirom na dostupnost informacija, današnji kupac je jako dobro informiran i kod potrage za nekretninom za sebe traži poštenu i realnu tržišnu vrijednost nekretnine. Ako je vaša nekretnina precijenjena, kupac će je jednostavno preskočiti i zanemariti, bez obzira na to je li ju primjetio na internetu ili mu je ponuđena osobno.
- Nekretnine s izazovnim karakteristikama
Jednostavno postoje tipovi nekretnina koji su manje traženi na tržištu. To su većinom kuće s nekoliko stambenih jedinica tj. kuće s velikim kvadraturama, kuće s malom okućnicom ili premalo mjesta za parkiranje, nekretnine uz glavne prometnice s puno buke, nekretnine na nepopularnim mikrolokacijama. Osim lokacije, i unutrašnjost nekretnine može imati svoje mane, kao npr. premalo svjetlosti, loš tlocrt, mali prozori i slično.
Što napraviti u tom slučaju? Lokaciju ne možemo mijenjati, ali možemo dodati detalje, nastojati istaknuti posebnosti takve nekretnine ili njen potencijal. Velike promjene se mogu napraviti i uređenjem interijera, ponekad čak i jednostavnim bojanjem zidova ili detaljnim čišćenjem.
- Cijena nekretnine – na upit
Ponekad prodavatelji, ne želeći formirati realnu cijenu svoje nekretnine, izraze želju da se nekretnina ne oglašava s cijenom, pritom mislići da će na taj način privući ili zaintrigirati kupce pa će i potražnja i interes biti veći. No, primjetili smo da takav ˝manevar˝ čini potpuno suprotno. Za takve nekretnine imamo manje interesa. Kada interes i postoji, potencijalni kupac se obično iznenadi i razočara samom cijenom nekretnine što i nije najbolji početak prodajne komunikacije. Također, puno portala koji oglašavaju nekretnine, takve oglase bez cijene niti ne aktiviraju. To, naravno, smanjuje vidljivost same nekretnine, kao i broj potencijalnih kupaca kojima je oglas dostupan.
- Netočan opis nekretnine
Osim što je današnji kupac vrlo dobro informiran, on je i vrlo realan. Nekretnine koje su oglašene kao najbolje nekretnine na svijetu, a zapravo su prosječne, ne bi trebale biti opisane s previše superlativa, a pogotovo se ne bi trebalo isticati nešto što ni nije istina. Često prodavatelji zahtjevaju da se napiše u oglasima da je pogled na more predivan ili da je lokacija odlična. No, ako to nije istina i fotografije ili stanje u naravi pokazuju drugu situaciju, kupac automatski gubi interes za nekretninu, kao i povjerenje u agenciju ili osobu koja je oglas objavila ili prezentirala.
- Loše fotografije
- Loša komunikacija